<3 Cítím se krásná, když jsem hladová <3

Přírodní projímadla

31. května 2010 v 17:03 | Princess |  Hubnutí <3
Syntetická laxativa dráždivě působí na střevní sliznici nebo žlučník a narušují střevní flóru. Mohou sice povzbudit střevní činnost, ale nedokážou přivodit návrat k normálnímu stavu, takže nemají žádný trvalý léčebný účinek.
Rostlinné slizy roztahují střeva, udržují vodu ve stolici a brání jejímu vysychání. Zvlhčují rovněž střevní stěny a zabraňují kolitidě, i když někdy také působí plynatost. K jejímu omezení však postačí horký nápoj nebo lépe slabý odvar špetky řešetláku na bedrníku anýzu v šálku vody.
Agar se vyrábí z mořských řas ve formě tyčinek nebo prášku. Dejte 1-3 lžičky (podle věku a zdravotního stavu) do polévky nebo vývaru a několik minut povařte.
Lněné semeno můžete používat samostatně nebo v kombinaci s jinými rostlinami. Dejte 3 plné polévkové lžíce do litru vroucí vody a nechte přes noc změknout. Během dne pijte 2-3 šálky. Odvar lněného semena se dá také používat jako jemný klystýr. 57 g semen povařte 2 minuty v litru vody.
+ 3 x denně polévkovou lžíci lněného semínka, pořádně rozskousat a hlavně zapít O,5 l vody. To je nutnost, jinak má semínko opačný účinek.
Semeno bílé hořčice má změkčující a povzbuzující účinky. Přidejte 1 či víc lžiček do polévky.
Olivový olej lisovaný zastudena je lék ze všech nejlepší a nejvhodnější. Zvlhčuje sliznici a přitom ji nezalepí, takže sliznice může vstřebávat živiny. Napomáhá také sekreci jaterních a pankreatických šťáv. Laxativní účinky oleje se nejlépe projeví ráno na lačný žaludek. Zcela postačí 1-3 lžičky. Organismus olej lépe stráví, smícháme-li ho se stejným dílem citrónové šťávy.
Přírodní potravinové doplňky pomáhající při zácpě:
Triphala - osvědčený ajurvédský prostředek na akutní i chronickou zácpu
Štáva z celých listů Aloe vera - čistí trávicí trakt a změkčuje stolici
Acidophilus 6 miliard - obnovuje zdravou střevní mikroflóru, pomáhá při zácpě i průjmu
Rabanon Bio - 100% š´táva z černé ředkve - napomáhá peristaltice střevní a usnadňuje průchod tráveniny střevy, ozdravuje játra a žlučník
Příravky proti zácpě jsou většinou rostlinného původu a postižení je často sami různě používají. Ne vždy však bývá jejich nasazení optimální, rezervy se najdou jak ve způsobu použití, tak v jejich kombinaci a skladbě. Nejdříve uvedu přípravky registrované v ČR. Užívat je doporučuji zpočátku samotné, nekombinovat mezi sebou a tak zjistit "co vlastně pomohlo" a co se hůře snáší.
Plantaginis ovatae testa (osemenění jitrocele vejčitého) je vynikající přípravek, jehož důsledné užívání v dávkách 3 až 4 gramy rozmíchané ve vodě či jogurtu asi 2x denně vede v případě individuální snášenlivosti a účinnosti k jemnému vyprázdňování správně formované stolice. Jejich obchodní název je HUSK (např. PSYLLIUM HUSK, obaly semen jitrocele indického, prodávané v ájurvédských astroapatykách Astrál). Další nově objevenou vlastností plantaga je jeho prokazatelně proticholesterolové působení, čímž se důvod pro jeho užití u obézních jedinců s vysokými krevními tuky a se zácpou ještě zdůrazňuje.
Listy senny obsahují kontaktní látky dráždící střevní stěnu k pohybu, která unáší svůj obsah směrem ke konečníku. Přípravky jsou např. sennový čaj nebo Senagran a jiné. Vedlejším účinkem při nadměrném přívodu a příliš dlouhém užívání může být opakovaná křeč střevní stěny, jakož i poškození nervových pletení střeva.
Aloe (druh barbadensis) obsahuje hydroxyanthracenové deriváty a pryskyřice, které způsobí "vtahování" tělesné tekutiny do střevního průsvitu, s rychlejším posunem střevního obsahu. Také přímo dráždí střevní stěnu. Vedlejšími účinky jsou návykovost s pozdějším vyčerpáním účinku, ztráty draslíku střevem s ovlivněním léků na srdce, někdy červenavé zbarvení moče. Nepodávat v těhotenství. Preparátem je například Laxatan Leo Dražé (SRN).

Plantago psyllium (něm. Flohsamen). Obsahuje slizovité látky, které působí jako přírodní "mazivo" ve střevě, podporující "klouzání" obsahu tím správným směrem. Je možno použít skoro u všech druhů zácpy. Vedlejším účinkem je někdy lehká alergizace, hlavně u práškových přípravků, jinak naprosto neškodných. Je to jedno z nejlepších a nejjemnějších projímadel. Užívat 1 až 3 čajové lžíce denně.
Krušina olšová (něm. Faulbaum) obsahuje hydroxyanthraceny a aglykony, jinak platí pro tuto rostlinu tentýž popis jako pro Plantago a Psyllium. Preparáty jsou Heelax Drg. (SRN), jinak se užívá čaj. Je to jemné projímadlo, známé od roku 1305.


Lněné semínko obsahuje hemicelulózu a lignin, lunistatin, linamarin, některé oleje a bílkoviny, které ve střevě způsobí zvětšení objemu stagnující potravy, lehce povzbudí střevo k reflexivnímu pohybu tím, že ho roztáhne zevnitř. Současně působí jako "mazivo", které pokryje stěnu ochrannou slizovou vrstvou. Nasadit ho lze nejen u zácpy, ale i u zanícených výchlipek střevních, u dráždivého tračníku, zevně v obkladech například na bolesti žlučníku. Absolutní nezbytností je přívod tekutin, neboť při omezeném pití dochází až k bolestivému nadýmání. Snižuje vstřebávání jiných léků. Vnitřní užití: 1 až 2 polévkové lžíce nešrotovaného semínka s ca 150 ml vody, 2x až 3x denně. Zevně 30 až 50 gramů lněného semínka do žínky s horkou vodou, použít jako vlhký horký obklad (kataplasma). Sešrotované rozmělněné lněné semínko se nemá déle skladovat.
Rebarbora obsahuje hydroxyanthracenové deriváty a platí pro ni totéž, co pro plantago a krušinu, včetně nepodávání v těhotenství a při kojení jakož i vlivu na draslík a na srdeční medikaci. Užívá se jako čerstvě připravený čaj ráno a večer, ne déle než několik málo dní po sobě, pak zase přestat. I zde je tato "rostlina" bez přívodu tekutin pro střevo případně i škodlivá.
Doplňování prvků. Po vyloučení jiných vnitřních příčin lze sáhnout k preparátům draslíku, hořčíku, kyseliny paraaminobenzoové, někdy překvapivě pomůže krátkodobý intenzivní přívod vitaminu C nebo i železa, které jinak samo někdy zácpu způsobuje. Preparáty hořčíku mají nejen střevo povzbuzující účinek, ale pomáhají vyrovnat nervozitu a zmírnit tendenci ke svalovým křečím. Prvky nekombinovat. Vysoký obsah draslíku mají především sušené meruňky, dále pak pomeranče, broskve. Někdy může pomoci i samotné podávání draslíku a hořčíku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama